BMW 1 Serisi · Stage 1
BMW 120d Stage 1 Chip Tuning
BMW 120d dizel motorlarda Stage 1 yazılım; yakıt miktarı, enjeksiyon zamanlaması, turbo basıncı ve tork sınırlayıcı haritalarını yeniden kalibre eder. Donanım değişmez, orijinal yazılım yedeklenir. Aynı motor farklı kasalarda farklı fabrika gücüyle satıldığı için kazanç kasaya göre değişir.
BMW 120d chip tuning ile kaç beygir olur?
Kasaya ve fabrika gücüne göre değişir. 163–200 beygirlik 120d motorlar Stage 1 yazılımla 200–238 beygire çıkar; en yüksek kazanç +57 beygir (F40 120D (2.0D) 163hp). Aşağıdaki tablodan kendi kasanızı seçin.
BMW 120d: kasa ve yıla göre Stage 1 değerleri
Yıl / kasa: F40 LCI - 2022+
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 1 Serisi 120d 190hp | 190 → 238 beygir | 400 → 491 Nm | +48 beygir |
Yıl / kasa: F40 - 2019+
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 1 Serisi 120D (2.0D) 163hp | 163 → 220 beygir | 400 → 440 Nm | +57 beygir |
| BMW 1 Serisi 120D (2.0D) 190hp | 190 → 220 beygir | 400 → 440 Nm | +30 beygir |
Yıl / kasa: F20 - 2015 - 2018
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 1 Serisi 120D 163hp | 163 → 220 beygir | 380 → 440 Nm | +57 beygir |
| BMW 1 Serisi 120D 190hp | 190 → 220 beygir | 400 → 440 Nm | +30 beygir |
Yıl / kasa: F20 - 2011 - 2015
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 1 Serisi 120D 163hp | 163 → 220 beygir | 380 → 440 Nm | +57 beygir |
| BMW 1 Serisi 120D 184hp | 184 → 220 beygir | 380 → 440 Nm | +36 beygir |
| BMW 1 Serisi 120D 200hp | 200 → 220 beygir | 420 → 440 Nm | +20 beygir |
Yıl / kasa: E87 - 2007 - 2011
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 1 Serisi 120D 163hp | 163 → 215 beygir | 340 → 420 Nm | +52 beygir |
| BMW 1 Serisi 120D 177hp | 177 → 215 beygir | 350 → 420 Nm | +38 beygir |
Yıl / kasa: E87 - 2004 - 2007
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 1 Serisi 120D 163hp | 163 → 200 beygir | 340 → 420 Nm | +37 beygir |
Sık sorulan sorular
BMW 120d chip tuning ile kaç beygir olur?
Kasaya ve fabrika gücüne göre değişir. 163–200 beygirlik 120d motorlar Stage 1 yazılımla 200–238 beygire çıkar; en yüksek kazanç +57 beygir (F40 120D (2.0D) 163hp). Aşağıdaki tablodan kendi kasanızı seçin.
BMW 120d Stage 1 ile Stage 2 arasındaki fark nedir?
Stage 1 yalnızca yazılımdır: araçta hiçbir parça değişmez ve tablodaki değerler bu yazılım içindir. Stage 2 ise egzoz, intercooler ya da hava emiş gibi donanım değişikliklerine göre hazırlanan yazılımdır; önce donanım, sonra yazılım yapılır.
Chip tuning motora zarar verir mi?
Hayır. Değerler fabrikanın bıraktığı güvenlik payı içinde tutulur; motor, şanzıman ve turbo sınırları aşılmaz. Yazılım yol testiyle ve veri kaydıyla doğrulanır. Aracın bakımı düzgün değilse (yıpranmış enjektör, tıkalı filtre, zayıf debriyaj) önce onu söyleriz.
Chip taktırınca yakıt tüketimi artar mı?
Aynı sürüş tarzında genelde azalır; çünkü aynı hızı daha düşük devirde ve daha az gazla tutarsınız. Gazı sonuna kadar kullanırsanız doğal olarak artar. Yani karar sizin ayağınızda.
İşlem ne kadar sürer, aracı bırakmam gerekir mi?
Çoğu araçta 1–2 saat. Aynı gün teslim edilir, aracı bırakmanız gerekmez. Bazı modellerde kontrol ünitesinin sökülmesi gerekir, o zaman süre uzayabilir — randevuda söyleriz.
Sonradan orijinaline geri dönebilir miyim?
Evet. Aracın orijinal yazılımı işlemden önce okunur ve saklanır. İstediğiniz an ücretsiz olarak fabrika ayarına geri yükleriz.