Alfa Romeo 156 · Stage 1
Alfa Romeo 156 1.9 JTD Stage 1 Chip Tuning
Alfa Romeo 156 1.9 JTD dizel motorlarda Stage 1 yazılım; yakıt miktarı, enjeksiyon zamanlaması, turbo basıncı ve tork sınırlayıcı haritalarını yeniden kalibre eder. Donanım değişmez, orijinal yazılım yedeklenir. Aynı motor farklı kasalarda farklı fabrika gücüyle satıldığı için kazanç kasaya göre değişir.
Alfa Romeo 156 1.9 JTD chip tuning ile kaç beygir olur?
Kasaya ve fabrika gücüne göre değişir. 105–150 beygirlik 1.9 JTD motorlar Stage 1 yazılımla 140–185 beygire çıkar; en yüksek kazanç +49 beygir (1.9 JTD 126hp). Aşağıdaki tablodan kendi kasanızı seçin.
Alfa Romeo 156 1.9 JTD: kasa ve yıla göre Stage 1 değerleri
Yıl / kasa: 2002 - 2005
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115hp | 115 → 145 beygir | 275 → 330 Nm | +30 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 126hp | 126 → 175 beygir | 330 → 380 Nm | +49 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 136hp | 136 → 175 beygir | 305 → 380 Nm | +39 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 140hp | 140 → 175 beygir | 305 → 380 Nm | +35 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 150hp | 150 → 185 beygir | 305 → 380 Nm | +35 beygir |
Yıl / kasa: 1997 - 2003
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 105hp | 105 → 140 beygir | 255 → 315 Nm | +35 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 110hp | 110 → 140 beygir | 275 → 330 Nm | +30 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115hp | 115 → 145 beygir | 275 → 325 Nm | +30 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 136hp | 136 → 175 beygir | 305 → 380 Nm | +39 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 140hp | 140 → 175 beygir | 308 → 380 Nm | +35 beygir |
| Alfa Romeo 156 1.9 JTD 150hp | 150 → 185 beygir | 305 → 380 Nm | +35 beygir |
Sık sorulan sorular
Alfa Romeo 156 1.9 JTD chip tuning ile kaç beygir olur?
Kasaya ve fabrika gücüne göre değişir. 105–150 beygirlik 1.9 JTD motorlar Stage 1 yazılımla 140–185 beygire çıkar; en yüksek kazanç +49 beygir (1.9 JTD 126hp). Aşağıdaki tablodan kendi kasanızı seçin.
Alfa Romeo 156 1.9 JTD Stage 1 ile Stage 2 arasındaki fark nedir?
Stage 1 yalnızca yazılımdır: araçta hiçbir parça değişmez ve tablodaki değerler bu yazılım içindir. Stage 2 ise egzoz, intercooler ya da hava emiş gibi donanım değişikliklerine göre hazırlanan yazılımdır; önce donanım, sonra yazılım yapılır.
Chip tuning motora zarar verir mi?
Hayır. Değerler fabrikanın bıraktığı güvenlik payı içinde tutulur; motor, şanzıman ve turbo sınırları aşılmaz. Yazılım yol testiyle ve veri kaydıyla doğrulanır. Aracın bakımı düzgün değilse (yıpranmış enjektör, tıkalı filtre, zayıf debriyaj) önce onu söyleriz.
Chip taktırınca yakıt tüketimi artar mı?
Aynı sürüş tarzında genelde azalır; çünkü aynı hızı daha düşük devirde ve daha az gazla tutarsınız. Gazı sonuna kadar kullanırsanız doğal olarak artar. Yani karar sizin ayağınızda.
İşlem ne kadar sürer, aracı bırakmam gerekir mi?
Çoğu araçta 1–2 saat. Aynı gün teslim edilir, aracı bırakmanız gerekmez. Bazı modellerde kontrol ünitesinin sökülmesi gerekir, o zaman süre uzayabilir — randevuda söyleriz.
Sonradan orijinaline geri dönebilir miyim?
Evet. Aracın orijinal yazılımı işlemden önce okunur ve saklanır. İstediğiniz an ücretsiz olarak fabrika ayarına geri yükleriz.