BMW 5 Serisi · Stage 1
BMW 530i Stage 1 Chip Tuning
BMW 530i turbo benzinli motorlarda Stage 1 yazılım; turbo basıncı, ateşleme avansı, yakıt ve tork sınırlayıcı haritalarını yeniden kalibre eder. Donanım değişmez, orijinal yazılım yedeklenir. Aynı motor farklı kasalarda farklı fabrika gücüyle satıldığı için kazanç kasaya göre değişir.
BMW 530i chip tuning ile kaç beygir olur?
Kasaya ve fabrika gücüne göre değişir. 231–272 beygirlik 530i motorlar Stage 1 yazılımla 246–303 beygire çıkar; en yüksek kazanç +51 beygir (G30 LCI 530i 252hp). Aşağıdaki tablodan kendi kasanızı seçin.
BMW 530i: kasa ve yıla göre Stage 1 değerleri
Yıl / kasa: G30/31 LCI - 2020+
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 5 Serisi 530I 258hp | 258 → 287 beygir | 400 → 450 Nm | +29 beygir |
Yıl / kasa: G30/31 - 2016 - 2019
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 5 Serisi 530I 252hp | 252 → 287 beygir | 350 → 450 Nm | +35 beygir |
Yıl / kasa: G30 LCI - 2020+
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 5 Serisi 530i 252hp | 252 → 303 beygir | 350 → 438 Nm | +51 beygir |
Yıl / kasa: F10/11 - 2010 - 2016
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 5 Serisi 530i 272hp | 272 → 290 beygir | 320 → 340 Nm | +18 beygir |
Yıl / kasa: E60/61 - 2003 - 2010
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 5 Serisi 530i 231hp | 231 → 250 beygir | 300 → 325 Nm | +19 beygir |
| BMW 5 Serisi 530i 258hp | 258 → 272 beygir | 300 → 325 Nm | +14 beygir |
Yıl / kasa: E39 - 1995 - 2003
| Motor | Güç | Tork | Kazanç |
|---|---|---|---|
| BMW 5 Serisi 530i 231hp | 231 → 246 beygir | 300 → 325 Nm | +15 beygir |
Sık sorulan sorular
BMW 530i chip tuning ile kaç beygir olur?
Kasaya ve fabrika gücüne göre değişir. 231–272 beygirlik 530i motorlar Stage 1 yazılımla 246–303 beygire çıkar; en yüksek kazanç +51 beygir (G30 LCI 530i 252hp). Aşağıdaki tablodan kendi kasanızı seçin.
BMW 530i Stage 1 ile Stage 2 arasındaki fark nedir?
Stage 1 yalnızca yazılımdır: araçta hiçbir parça değişmez ve tablodaki değerler bu yazılım içindir. Stage 2 ise egzoz, intercooler ya da hava emiş gibi donanım değişikliklerine göre hazırlanan yazılımdır; önce donanım, sonra yazılım yapılır.
Chip tuning motora zarar verir mi?
Hayır. Değerler fabrikanın bıraktığı güvenlik payı içinde tutulur; motor, şanzıman ve turbo sınırları aşılmaz. Yazılım yol testiyle ve veri kaydıyla doğrulanır. Aracın bakımı düzgün değilse (yıpranmış enjektör, tıkalı filtre, zayıf debriyaj) önce onu söyleriz.
Chip taktırınca yakıt tüketimi artar mı?
Aynı sürüş tarzında genelde azalır; çünkü aynı hızı daha düşük devirde ve daha az gazla tutarsınız. Gazı sonuna kadar kullanırsanız doğal olarak artar. Yani karar sizin ayağınızda.
İşlem ne kadar sürer, aracı bırakmam gerekir mi?
Çoğu araçta 1–2 saat. Aynı gün teslim edilir, aracı bırakmanız gerekmez. Bazı modellerde kontrol ünitesinin sökülmesi gerekir, o zaman süre uzayabilir — randevuda söyleriz.
Sonradan orijinaline geri dönebilir miyim?
Evet. Aracın orijinal yazılımı işlemden önce okunur ve saklanır. İstediğiniz an ücretsiz olarak fabrika ayarına geri yükleriz.